گلایه انجمن سنگ ایران از محدودیت‌های صادراتی/ وجود ظرفیت صادرات ۵ میلیارد دلاری

انجمن سنگ ایران

رئیس انجمن سنگ ایران ضمن اشاره به محدودیت‌های صادراتی در حوزه معدن و صنایع معدنی که سنگ ایران نیز مستثنی از آن نیست، اعلام کرد که ظرفیت تولید سالانه ۱۵ میلیون تن تولید سنگ ساختمانی در کشور وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد آن صرف بازار داخل می‌شود (که بیش از نیاز بازار است) و کمتر از هفت درصد صادر می‌شود؛ این درحالیست که بازارهای صادراتی برای ما از اهمیت بالایی برخوردار هستند و ارز حاصل از آن می‌تواند گره‌های بسیاری را بگشاید.

به گزارش ایسنا، بهرام شکوری در نشست خبری  چهاردهمین نمایشگاه سنگ‌های ساختمانی که بعد از ظهر (شنبه ۲۹) در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، ضمن اشاره به هدف‌گذاری‌ افزایش تولید سنگ در کشور، اظهار کرد: تاکید ما بر تولید با هدف افزایش صادرات آن هم در شرایطی است که ظرفیت صادرات به خوبی وجود دارد و افزایش بازارهای صادراتی می‌تواند دستاوردهای بسیاری برای صنعت و کشور به همراه داشته باشد.

رئیس انجمن سنگ ایران افزود: سال گذشته، در حوزه سنگ تنها هفت درصد صادرات، معادل ۴ میلیون دلار  صورت گرفت که بسیار نسبت به ظرفیت موجود، کم بوده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه نگاه ما در صنعت سنگ، همواره بر تامین نیاز داخل کشور بوده و هست، خاطرنشان کرد: این مهم نتیجه تحریم‌ها و عدم ارتباط با کشورهای دیگر در گذشته بوده، اما اکنون  ارتباط با کشورهای همسایه فراهم است، بایستی از ظرفیت‌های موجود بهره کافی را کسب کرد و برای افزایش بازارهای صادراتی و تولید صادرات محور گام برداشت.

انجمن سنگ ایران

شکوری ضمن تاکید بر اینکه چنانچه نگاه ما به تولید، صادرات‌ محور نباشد، محکوم به فنا و نابودی خواهیم بود، گفت: از این‌رو بایستی به صادرات سنگ به کشورهای همسایه و منطقه، توجه ویژه‌ای داشت.

رئیس انجمن سنگ ایران ضمن اشاره به ارزآوری در صنعت سنگ، خاطرنشان کرد: کل ذخایر سنگ ساختمانی ایران ۳.۲ میلیارد تن است در حالی که در بهترین حالت ۱۵ میلیون تن تولید می‌کنیم؛ می‌توان با نوسازی ماشین‌آلات، افزایش تولید صادرات محور را گسترش داشت و به سهم صادرات پنج میلیارد دلاری دست پیدا کنیم.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران گفت: کل ذخایر سنگ ساختمانی ایران ۳.۲ میلیارد تن است در حالی که در بهترین حالت ۱۵ میلیون تن تولید می‌کنیم. همه نوع سنگ تزیینی ساختمانیِ دنیا در ایران وجود دارد و ایران رتبه پنجم تولید و رتبه اول مصرف سنگ را در جهان دارد.

وی تصریح کرد: وضع عوارض صادرات در حقیقت تنبیه تولیدکننده محصولات معدنی در سراسر زنجیره تولید است؛  همانطور که اشاره شد، اگر صنعت سنگ ایران به سمت صادرات حرکت نکند، محکوم به فناست. این درحالیست برای سنگ در ساختمان جایگزین‌های زیادی وجود دارد و ممکن است در آینده دیگر تقاضایی برای آن وجود نداشته باشد.

در ادامه این نشست، محمدهادی مطیع‌مقدم- مجری برگزاری چهاردهمین نمایشگاه سنگ ساختمانی – اعلام کرد: در نمایشگاه امسال ١٣٠ شرکت از صنف سنگ در سه سالن به متراژ  ۱۰ هزار متر مربع از فرآوری تا عرضه، حضور دارند.

وی افزود: علاوه بر حضور شرکت‌های جدید با توانمندی‌های بالا در این دوره نمایشگاه سنگ، همچنین ۱۰ شرکت از کشور چین به صورت مستقیم  و ۱۳ شرکت خارجی به صورت نمایندگی کشورهای ایتالیا، هند و… در این دوره از نمایشگاه حضور دارند.

مطیع مقدم تصریح کرد:  امسال نیز که دومین دوره نمایشگاه صنعت ساختمانی برگزار می شود، نیازمند حمایت دولت در این عرصه هستیم این صنعت دارای ارزآوری و سود دهی بالا برای اقتصاد کشور است.

زیبا یزدانی- دبیر انجمن سنگ ایران- نیز در ادامه‌ این نشست با بیان اینکه قرار است سند استراتژیک صنعت سنگ تهیه شود، اظهار کرد: یکی از مبادی مهم در بازاریابی و صادرات، برگزاری نمایشگاه‌هاست؛ چراکه ماهیت سنگ‌های ساختمانی نیاز به دیده شدن و لمس کردن دارند. ضمن اینکه تهران به واسطه در دست داشتن بازار سنگ فرآوری شده، نقش مهمی در اقتصاد دارد؛   بنابراین از فعالان اقتصادی درخواست داریم  برای کمک به این صنعت، نقطه نظرات خود را اعلام کنند تا شاهد ارتقای صنعت سنگ باشیم.

وی ضمن اشاره به توسعه صادراتی سنگ ساختمان، گفت: در راستای حمایت از صنعت سنگ چهار کمیسیون تخصصی تشکیل می‌شود که ۲۸ نفر برای این کمیسیون‌ها اعلام آمادگی کردند که انتخابات صورت می گیرد. همچنین میز صادرات کشور ایجاد شده که مصوبه‌های آن قابل پیگیری در وزارت صنعت، معدن و تجارت است. ضمن اینکه بحث‌های آموزشی و توسعه‌ای در حوزه فرآوری و به روزرسانی ماشین‌آلات استخراج و فرآوری سنگ‌های معدن پیگیری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *